Blog
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zabytki Maciejowic i najbliższej okolicy.
Maciejowice
Ratusz na rynku, fot. LMK |
Prostokątny o wymiarach 220×50 m z naroży wychodzą prostopadle ulice, poryty brukiem. Układ miejski zachował się od czasu lokacji w tym miejscu miasta Maciejowice od 1557 r. kiedy to Maciejowice przez króla Zygmunta Augusta otrzymały prawo miejskie magdeburskie.
Wzniesiony w pocz.XIX w., klasycystyczny. Po utracie praw miejskich wykorzystywany jako obiekt handlowy, szkoła. Obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Kultury, Muzeum im. T. Kościuszki, Rady Gminy Maciejowice, Gminnej Biblioteki Publicznej.
![]() |
- Grzegorza Piramowicza Napis na tablicy: 1735 -1801 "S GRZEGORZ PIRAMOWICZ PROBOSZCZ PARAFII MACIEJOWICE W LATACH 1777-1789 OPIEKUN UBOGICH, WYBITNY PEDAGOG I PISARZ, SEKRETARZ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ I TOWARZYSTWA DO KSIĄG ELEMENTARNYCH – SPOŁECZEŃSTWO PARAFII MACIEJOWICE W 200 ROCZNICĘ INSUREKCJI KOŚCIUSZKOWSKIEJ, MACIEJOWICE 8.X.1994".
- Seweryna Paszkowskiego
- Placówki Maciejowice 15 p.p. „Wilków”
- Goliszewskiego
![]() |
Plebania
Została zbudowana w latach siedemdziesiątych XIX w.
Fundacji Konstancji z Czartoryskich Zamoyskiej wybudowany w I ćwierćwieczu XIX w. w stylu klasycystycznym.
Funkcjonował jako szpital dla mieszkańców dóbr maciejowickich oraz spełniał rolę przytułku dla ubogich. Jako szpital funkcjonował do II wojny światowej, zlikwidowany przez Niemców. W czasie walk frontowych w 1944 ponownie funkcjonował jako szpital. Po wojnie był wykorzystywany jako szkoła podstawowa. Obecnie siedziba Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”
Okazałe mauzoleum Zamoyskich zbudowane z granitu czerwonego w roku 1908 wg projektu architekta Xawerego Makowskiego a wykonane przez kamieniarza S.Dutkiewicza i muratora Z.Zalskiego. Zostali w nim pochowani właściciele dóbr maciejowickich od Stanisława Kostki Zamoyskiego poczynając.
![]() |
Neoklasycystyczna, murowana, wzniesiona ok. roku 1860 ufundowana przez ks. Ludwika Paszkowskiego, proboszcza maciejowckiego.
![]() |
Pomnik żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej, granit, żelazo oraz kwatera żołnierzy oznaczona granitowymi głazami
Pomnik Tadeusza Kościuszki na rynku
![]() |
![]() |
Pałac fot. LMK |
Pałac znajduje się na miejscu dawnego zamku maciejowickiego wzniesionego w XVI w. po wojnach szwedzkich przebudowany na pałac barokowy, w którym Tadeusz Kościuszko spędził noc przed bitwą maciejowicką (9/10.X.1794) i w którym przebywał jako jeniec. Po bitwie spalony przez Rosjan, odbudowany w obecnej postaci w roku 1808 wg projektu architekta Fryderyka Albera Lessala.
W ściany wmurowano pamiątkowe kule z pobojowiska maciejowickiego.
Był siedzibą rodu Zamoyskich, szczególnie lubiany przez Stanisława Kośtkę Zamoyskiego, Prezesa Senatu Królestwa Polskiego.
Oficyna pałacowa zbudowana w poł. XIX w. na balkonie umieszczony herb Zamoyskich „Jelita” z zawołaniem rodowym „To mniej boli”.
W budynku tym znajduje się Izba Przyrodnicza im. Jana Pawła II
Park w Podamczu
Baszta fot. LMK |
z pocz. XIX. Wzniesiona jako budowla parkowa w stylu neogotyku angielskiego
Park angielski – urządzony w pocz. XIX w. pod kierunkiem Izabeli Czartoryskiej, teściowej Stanisława Kostki Zamoyskiego.
Budynek administracji
Oronne
Pole bitwy
Drzewo Kościuszki przy drodze z Oronnego do Sobolewa. Szczątki drzewa zabezpieczone betonem. Na tablicy napis „Pod tym drzewem wypoczywał przed bitwą maciejowicką niewygasłej pamięci bohater narodu Naczelnik Tadeusz Kościuszko, któremu w hołdzie tablicę tę umieścił w roku 1929 Sejmik Garwoliński i druga tablica:
Krępa
![]() |
Kopiec Kościuszki
zbudowany dla Zamoyskich w końcu XIX w. wg projektu Ksawerego Dionizego Makowskiego w stylu neogotyku angielskiego. Przed wojna był własnością Abakanowiczów. Zrujnowany i spalony po II wojnie światowej, obecnie odbudowywany. Otoczony parkiem krajobrazowym ze starymi okazami drzew.
Kochów
Cmentarzysko kultury łużyckiej
Przewóz
Antoniówka
Izba regionalna w szkole
Samogoszcz
![]() |
![]() |
![]() |
Fot. LMK |